reklama
kategoria: Biznes
10 kwiecień 2025

Rynek LPG w Polsce w 2024 roku. Bezpieczeństwo dostaw zapewnione, rośnie liczba zbiorników LPG do ogrzewania budynków

zdjęcie: Rynek LPG w Polsce w 2024 roku. Bezpieczeństwo dostaw zapewnione, rośnie liczba zbiorników LPG do ogrzewania budynków / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) zaprezentowała najnowszy Raport Roczny zawierający dane za 2024 rok. W roku poprzedzającym efektywne wejście w życie sankcji na import LPG z Rosji wielkość rynku utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich, a dystrybutorzy zapewnili bezpieczeństwo dostaw na sezon zimowy. Konsumpcja LPG w Polsce wyniosła 2,45 mln ton – zaledwie o 2,2% mniej niż rok wcześniej. Niezmiennie 75% rynku stanowi autogaz, rośnie udział rynku zbiornikowego do ogrzewania domów i zakładów produkcyjnych, a spadek kolejny rok kontynuuje segment butlowy.

Wykres 1. Rynek gazu płynnego LPG w Polsce

Popyt na LPG w Polsce pokrywany jest w 4/5 dostawami z zagranicy, dlatego tak istotne było przygotowanie rynku do embargo na gaz płynny z Rosji. Przedsiębiorcy egzamin ten w znacznej mierze zdali – po wejściu w życie zakazu wwozu paliwa rosyjskiego w dn. 20 grudnia 2024 roku nie odnotowano trudności z zaopatrzeniem klientów. W skali całego roku udział gazu z Rosji – dopuszczonego jeszcze do importu w roku minionym – spadł z 45,8% w 2023 r. do 42,7%, jednak w ostatnim kwartale roku obserwowana była znacznie szybsza dywersyfikacja. W grudniu 2024 r. największym dostawcą LPG do Polski stała się Szwecja z ponad 34% udziałem, wyprzedzając Rosję (29,8%), Norwegię (10,9%) i Stany Zjednoczone (5,2%). U progu 2025 r. dostawy gazu płynnego do Polski były już zdywersyfikowane, jak nigdy w historii.

Po dwóch latach lawinowego wzrostu reeksportu LPG na Ukrainę, który był efektem inwazji z lutego 2022 r., w minionym roku wywóz gazu płynnego spadł o blisko 40%. Dzięki inwestycjom realizowanym w Rumunii, także przez samych Ukraińców, to właśnie ten kraj w coraz większym stopniu przejmuje rolę głównego źródła dostaw paliwa dla naszych sąsiadów.

Rok 2024 stał w Polsce pod znakiem przygotowań do wejścia w życie sankcji na gaz płynny LPG pochodzenia rosyjskiego. Zakończenie importu gazu płynnego z Rosji na podstawie europejskiego rozporządzenia sankcyjnego1 jest symbolicznym domknięciem okresu zależności rynku polskiego od dostaw energii ze wschodu. Od 20 grudnia 2024 r. weszły w życie sankcje na LPG pochodzenia rosyjskiego, jednak rynek zachował spokój. Dystrybutorzy w minionym roku przygotowali się do embargo, tak zawierając umowy z nowymi dostawcami, jak i gromadząc zapasy. Według danych analityków, ceny paliwa na stacjach paliw, największym segmencie rynku polskiego, ustabilizowały się po wejściu w życie embargo na poziomie ok. 3,20 zł/l, bez zmian wobec ostatnich tygodni minionego roku. Utrzymaniu równowagi rynkowej sprzyjała ciepła zima. W styczniu i lutym nie były obserwowane żadne problemy z zaopatrzeniem użytkowników gazu płynnego – mówi Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny
Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).




Polska odgrywa kluczową rolę na europejskim rynku LPG. Jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. W 2024 r. wpis o zamontowaniu instalacji LPG do samochodu uzyskało 125 296 zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce samochodów, niespełna 3 razy więcej, niż BEV i PHEV. W tym samym okresie wykreślono z bazy CEPiK 90 239 pojazdów archiwalnych (tzw. „martwe dusze”), wobec których w ciągu ostatnich 6 lat nie wykonano żadnych czynności urzędowych.

Warto podkreślić, że w 2024 roku nadal szybko rosła liczba zbiorników na LPG do ogrzewania budynków – odnotowano około 14,3 tys. nowych rejestracji, ich liczba wzrosła do 156 tys., a średnioroczni przyrost w latach 2022-2024 wyniósł 9,4%. Wobec ciepłych zim, jakie towarzyszą nam w ostatnich latach, liczba instalacji grzewczych zasilanych gazem płynnym rośnie znacznie szybciej, niż zużycie paliwa dla celów grzewczych. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki postępującej wymianie tzw. „kopciuchów”, starych pieców na paliwa stałe, najważniejszego źródła smogu na terenach słabo zurbanizowanych, na nowoczesne kotły kondensacyjne. Według Polskiego Alarmu Smogowego, 2 mln „kopciuchów” nadal odpowiada za 86% całkowitej emisji pyłu zawieszonego PM2.5 oraz za ok. 93% emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu w Polsce.

Z roku na rok spada natomiast udział segmentu butlowego w strukturze zużycia gazu płynnego LPG w Polsce – w tym roku do poziomu 9,6%.



W 2024 r. POGP apelowała o włączenie rozwiązań hybrydowych wykorzystujących kotły gazowe do aktualizowanego programu dopłat Czyste Powietrze.

Warte podkreślenia jest, że Komisja Europejska jasno stwierdza, iż państwa członkowskie mają duży margines swobody, jeśli chodzi o to, w jakim trybie i w jaki sposób będą implementowane lokalnie postanowienia dyrektywy budynkowej. Jest to ważna deklaracja, ponieważ struktura ogrzewnictwa w Polsce jest odmienna od struktury ogrzewania w krajach Europy Zachodniej. Dyrektywa jednoznacznie dopuszcza finansowanie dla kotłów gazowych w instalacjach hybrydowych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na unikniecie wykluczenia z dostępu do dofinansowania dużej grupy beneficjentów, których na pełną elektryfikację nie stać lub jest ona dla konkretnego budynku nieuzasadniona technicznie. W takim wypadku instalacja hybrydowa jest logicznym rozwiązaniem, pozwalającym równocześnie na redukcję zanieczyszczeń, ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zapewnienie komfortu cieplnego po akceptowalnych przez odbiorcę kosztach – dodaje Bartosz Kwiatkowski.


W przyszłości takie instalacje mogą wykorzystywać gazy odnawialne, np. biometan lub biopropan, którymi obecnie instalowane kotły gazowe można zasilać beż żadnych dodatkowych inwestycji i nakładów kosztowych. Ponadto, kotły gazowe w układach hybrydowych z pompami ciepła albo kolektorami słonecznymi pełnią rolę urządzenia szczytowego, które zapewnia komfort cieplny odbiorcom w sytuacji, gdy instalacja OZE nie jest w stanie wyprodukować w sposób efektywny wystarczającej do ogrzewania ilości ciepła.

Wg badania Ekobarometr 2024 realizowanego we współpracy z POGP2 aż 41% Polaków potwierdza, że zdarzyło im się korzystać z gazu płynnego LPG, w tym 49% mieszkających na wsi, 37% mieszkańców małych i średnich miast oraz 33% mieszkańców metropolii. Spośród użytkowników gazu LPG na wsi aż 48% korzystało z niego w postaci autogazu, a 52% do przygotowywania posiłków. Potencjał tego paliwa jest ważny na obszarach słabo zurbanizowanych i peryferyjnych, o ograniczonym dostępie do infrastruktury, gdzie odsetek ludności zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem energetycznym jest najwyższy.

Raport Roczny POGP za 2024 r. jest dostępny do pobrania ze strony https://www.pogp.pl/raport.

POGP
Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) to organizacja zrzeszająca jednostki produkcyjno-handlowe, zajmujące się zakupem, rozlewem i dystrybucją gazu skroplonego, a także produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego transportu, magazynowania i eksploatacji.

POGP należy do Światowej Organizacji Gazu Płynnego (WLGA) oraz Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (LGE).

https://www.pogp.pl/

LPG w Polsce

3,5 mln samochodów zasilanych autogazem (GUS)

156 tys. instalacji zbiornikowych

Ok. 11 mln butli

LPG w Europie




1 Rozporządzenie Rady (UE) 2023/2878 z dnia 18 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie

2 W dniach 2024 r. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała 6. Edycję badania „EKObarometr – na drodze do zielonego społeczeństwa”. Polska Organizacja Gazu Płynnego była partnerem tegorocznego projektu, który w minionym roku objął po raz pierwszy także badanie postaw Polaków wobec gazu płynnego LPG. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1500 respondentów. https://ekobarometr.pl/ekobarometr-6 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowe Miasto Lubawskie
7.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Mieście

kiedy
2025-05-08 19:00
miejsce
Kinoteatr Harmonia, Nowe Miasto...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-27 19:00
miejsce
Kinoteatr Harmonia, Nowe Miasto...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-20 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Nowe...
wstęp biletowany