11 marzec 2024

Rocznica urodzin matki chrzestnej punk rocka

zdjęcie: Rocznica urodzin matki chrzestnej punk rocka / By Fraktion DIE LINKE. im Bundestag - Linksfraktion mit Veranstaltung im Gasometer [CC BY 2.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Wikimedia Commons
Nina Hagen (ur. 11 marca 1955 w Berlinie) – niemiecka piosenkarka i aktorka, nazywana „matką chrzestną punk rocka” – obchodzi dziś 69. urodziny!
Catharina Hagen urodziła się 11 marca 1955 w Berlinie w rodzinie niemieckich Żydów. Jej ojciec, Hans Oliva-Hagen, był scenarzystą, a matka, Eva Maria Hagen (z domu Buchholz), była aktorką. Początkowe nazwisko przodków artystki to Levi, jednak zostało zmienione przez prapradziadków. Rodzina ojca zginęła w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen podczas Holokaustu. Nina Hagen, jako dziecko rozwiedzionych rodziców, miała matkę związaną z niemieckim bardem Wolfem Biermannem.

W 1988 r. Nina Hagen zdecydowała się na porzucenie szkoły w 10. klasie, pragnąc rozpocząć karierę muzyczną. Uciekła do Polski, gdzie zaangażowała się w działalność muzyczną w środowisku komuny Teatr Esperanto, w otoczeniu takich postaci jak Kamil Sipowicz i Ryszard Terlecki. Po powrocie do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w 1974 r. osiągnęła pierwsze sukcesy muzyczne jako członkini grupy Automobil, debiutując również w filmie ABC miłości. W 1976 r. przeprowadziła się z matką do Berlina Zachodniego, gdzie założyła zespół The Nina Hagen Band. Ich pierwszy album, Nina Hagen Band (1978), przyniósł międzynarodowy sukces. Single TV-Glotzer oraz Auf'm Bahnhof Zoo odniosły sukces komercyjny, a zespół porównywano do innych punkowych grup, takich jak Sex Pistols czy The Slits. Kolejny album, Unbehagen, utrzymany w konwencji hard rocka, został wydany w następnym roku.