16 sierpień 2023

Nowe Miasto Lubawskie: klejnot warmińskich krajobrazów nad rzeką Drwęcą

zdjęcie: Nowe Miasto Lubawskie: klejnot warmińskich krajobrazów nad rzeką Drwęcą / fot. Naromrok/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
fot. Naromrok/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.e n
Przemierz stulecia wędrówki przez Nowe Miasto Lubawskie, które już od 1325 r. zdobi mapy Polski. Wciągnij się w historie sejmików elekcyjnych województwa chełmińskiego i poczuj ducha minionych wieków. Każdy kamień ukrywa opowieść, a zabytki przemawiają na każdym kroku.
REKLAMA

Tego szukamy w Nowym Mieście Lubawskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Nowe Miasto Lubawskie, Nowe Miasto Lubawskie praca, Nowe Miasto Lubawskie pogoda, spotted Nowe Miasto Lubawskie, kino Nowe Miasto Lubawskie.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Nowym Mieście Lubawskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Historia miasta rozpoczęła się w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, kiedy to Prasłowianie z kultury łużyckiej osiedlili się w okolicach obecnego Nowego Miasta Lubawskiego. We wczesnym średniowieczu na tych terenach zamieszkiwali Prusowie z plemienia Sasinów, którzy zostali pokonani w czasie wypraw Bolesława Krzywoustego (1107-1115). Jednak pełna historia miasta zaczyna się w roku 1325, jak odnotowano w kronice Prus Piotra z Dusburga. To wtedy komtur krzyżacki Ziemi Chełmińskiej, Otto von Luttenberg, założył miasto w zakolu rzeki Drwęcy, nadając mu nazwę Nuwenmarkt, czyli Nowy Targ. W tym okresie miasto było znane jako Novum Forum, a później jako Nova civitas castrum et civitas.
W latach 1334-1343 Nowe Miasto Lubawskie stało się siedzibą wójta krzyżackiego, a później ta funkcja została przeniesiona do pobliskiego Bratiana. W latach czterdziestych XIV wieku miasto zostało silnie ufortyfikowane, włączając w to mury obronne, baszty, trzy bramy, wał ziemny i podwójną fosę. W tym okresie także rozpoczęto budowę kościoła farnego oraz prawdopodobnie ratusza. Powierzchnia miasta w obrębie murów wynosiła wówczas 8,4 ha. W 1353 r. miasto otrzymało pierwszy przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim, nadany przez Winrycha von Kniprode. Od swojego powstania, miasto czerpało korzyści z atrakcyjnego położenia, stając się dynamicznym ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym. W tym okresie rozwijały się głównie różne cechy rzemieślnicze, takie jak garncarze, kołodzieje, kowale, sukiennicy oraz szewcy. Przez historię miasta przeplata się związkiem z bitwą pod Grunwaldem. Krótko przed bitwą główne siły krzyżackie przegrupowały się na równinie pomiędzy Kurzętnikiem a Nowym Miastem Lubawskim. Następnie przemieszczono wojska do Bratiana, gdzie zbudowano 12 mostów pontonowych na rzece Drwęcy. Armia mistrza Ulrycha von Jungingena przeszła przez rzekę, aby zablokować drogę królowi Władysławowi Jagielle. Podczas bitwy pod Grunwaldem mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego walczyli razem z zakonnymi rycerzami i zaciężnymi oddziałami. Dowodził nimi wójt Jan de Redern, a łącznie stanęli w 26 chorągwiach wójtostwa bratiańskiego. Wynik bitwy spowodował, że miasto i okoliczne wsie przeszły w ręce polskiego króla. Jednakże zgodnie z traktatem pokojowym zawartym w Toruniu 1 lutego 1411 r. Nowe Miasto pozostało w posiadaniu przez Zakon Krzyżacki. Dopiero w 1468 r. miasto wróciło do Polski w wyniku zamiany Nidzicy na zamek Bratian i Nowe Miasto. W ciągu wieków Nowe Miasto Lubawskie doświadczyło wielu strat materialnych związanych z wojnami XVII i XVIII wieku, w trakcie których pojawiła się również plaga "czarnej śmierci", która dotknęła mieszkańców miasta.
Historia miasta przeplata się z różnymi zmianami administracyjnymi. W wyniku traktatów rozbiorowych z 1772 r. miasto zostało włączone do państwa pruskiego wraz z całymi Prusami Królewskimi. Powrót do Polski nastąpił dopiero 19 stycznia 1920 r. po 19 latach niepodległości. Jednak II wojna światowa przyniosła kolejne zniszczenia. We wrześniu 1939 r. wojska hitlerowskie wkroczyły do miasta, prowadząc masakrę cywilów. W styczniu 1945 r. wojska radzieckie dotarły do miasta, ale traktowały je jako niemieckie, co skutkowało aktami wandalizmu, grabieżami, gwałtami i aresztowaniami.
Nawet pomimo burzliwej przeszłości oraz licznych zmian w strukturze administracyjnej, wzrost gospodarczy miasta nie miał korzystnych warunków. Niemniej Nowe Miasto Lubawskie było i jest uważane za miejscowość o rozwiniętej gospodarce, dążącą do postępu i inwestującą w rozbudowę infrastruktury.

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
Fakty
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowe Miasto Lubawskie
14.2°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:40
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Mieście

kiedy
2024-06-14 19:00
miejsce
Kinoteatr Harmonia, Nowe Miasto...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-16 14:00
miejsce
Ośrodek Kacze Bagno – Miejsce...
wstęp biletowany