zdjęcie: Stosował przemoc- musiał się wyprowadzić i otrzymał zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych / pixabay/3405549
Nowomiejscy policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia dla 44-letniego mieszkańca miasta, który podejrzany jest o stosowanie przemocy domowej wobec swojej rodziny. Mężczyzna otrzymał także zakaz zbliżania się do osób pokrzywdzonych

W sobotę (23.03.24 r.) policjanci interweniowali na terenie Nowego Miasta Lubawskiego wobec sprawcy przemocy domowej, który miał stosować przemoc nad swoimi bliskimi. Mężczyzna został odizolowany od rodziny i zatrzymany w policyjnej celi. Policjanci sporządzili niebieską kartę i po analizie zebranego materiału w tej sprawie podjęli decyzję o wdrożeniu procedury nakaz/zakaz.

Wobec 44 -latka wydano w niedzielę (24.03.24 r.) nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, w którym mieszkał z pokrzywdzonymi i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do osób doznających przemocy domowej. Mężczyzna w obecności policjantów mógł zabrać tylko niezbędne rzeczy osobiste i musiał się wyprowadzić.

Policjanci w czasie obowiązywania nakazu i zakazu będą regularnie sprawdzać, czy mężczyzna stosuje się do policyjnych zaleceń. W przypadku ich złamania grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Takie uprawnienia daje policjantom tzw. ustawa antyprzemocowa. Dzięki temu policjant może natychmiast nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania. Ma to na celu szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą i odseparowanie jej od agresora. W każdym przypadku to sprawca przemocy opuszcza mieszkanie.

Przypominamy!!!

„Naruszenie nakazu lub zakazu wydanego przez policjanta na podstawie uprawnień, jakie daje mu tzw. ustawa antyprzemocowa, skutkuje sankcjami karnymi określonymi w art. 66 b kodeksu wykroczeń, jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Naruszenie nakazu lub zakazu skutkuje też zastosowaniem trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia”.