Wykroczenia drogowe za które grożą teraz wysokie mandaty

zdjęcie: Wykroczenia drogowe za które grożą teraz wysokie mandaty / pixabay/400818
Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszła znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Większe kwoty mandatów, dodatkowe przepisy chroniące pieszych czy dotkliwsze restrykcje wobec nietrzeźwych kierowców, to tylko niektóre zmiany. Zapoznaj się z nowymi przepisami i ruszaj w drogę bezpiecznie.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, obowiązującym od początku tego roku, znacznie wzrosła wysokość mandatów karnych za wykroczenia w ruchu drogowym. Każdego dnia przekonują się o tym kierowcy, którzy łamią przepisy zwłaszcza dotyczące przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz te dotyczące bezpieczeństwa pieszych. Warto zapoznać się z tymi przepisami.

Oto niektóre z nich:

1. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście – 1500 zł+10 pkt

2. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu, podczas włączania się do ruchu – 1500 zł+6 pkt

3. Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – 1500 zł+10 pkt

4. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego – 500 zł+5 pkt

5. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

• o 31-40 km/h – 800 zł+6 pkt

• o 41-50 km/h – 1000 zł+8 pkt

• o 51-60 km/h – 1500 zł+10 pkt

• o 61-70 km/h – 61-70 km/h – 2000 zł+10 pkt

• o 71-km/h i więcej – 2500 zł+10 pkt

6. Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia – 1000 zł+5 pkt

7. Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone – 2000 zł+4 pkt

8. Niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w wyznaczonym czasie:

• w postępowaniu o przestępstwo – min. 4000 zł

• w postępowaniu w sprawach o spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym – min. 2000 zł

• w sprawach dotyczących dopuszczalnej prędkości – dwukrotność wysokości grzywny

Tych zmian jest zdecydowanie więcej. Zachęcamy do zapoznania się z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Przestrzegając zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie zdobędziesz punktów, nie zapłacisz mandatu, nie stracisz prawa jazdy, za to bezpiecznie dojedziesz do celu.